Občas se na mě někdo obrátí s dotazem co používám k lovu keší, jakým programem keše zpracovávám, co mám za navigaci a pod. Proto jsem sepsal těchto pár řádek, aby ostatní viděli (věděli) co a jak. Musím upozornit, že některé zde uváděné funkce nemusí být funkční a nebo mohou být omezené, pokud nejste Premium Member. |
K lovu keší používám toto nářadí:
- Tablet Asus Nexus 7 (2012) - tablet používám v 99% případů hledání keší
- Mobil SONY Xperia P - mobil používám, když doma zapomenu tablet, nebo když tabletu dojde šťáva
- Změnil jsem nádobíčko. Nyní již používám pouze mobil HONOR 7. S tímto strojkem jsem naprosto spokojený. Dlouhá výdrž baterie a neuvěřitelně rychlá fixace GPS. A ta parádní přesnost.
- Garmin Dakota 10 - a starou dobrou Dakotu už používám málokdy. Na dlouhé traily, když chčije jak z konve, tak se hodí. Má dlouhou výdrž na baterie a nebojí se počasí.
Ze softwaru je to hlavně:
- Geoget - bezplatný program pro správu keší na PC
- Locus Map Pro - jako navigace na keše v Android zařízeních. Doporučuji verzi Pro. Rozdíly mezi Free a Pro verzí najdete tady. Všimněte si hlavně omezení Free verze pro geocaching.
Zkoušel jsem i mnoho jiných nástrojů, ale tyto dva nakonec bezpečně zvítězily.
Pro správné a efektivní využití Geogetu a Locusu je potřebné je správně nakonfigurovat a doplnit užitečnými doplňky - addony. Je tam toho spousta a je to přehledně zpracované. |
V Geogetu mám přes Pocket Queries naimportované keše celé České republiky. Postupně jsem je naimportoval s pomocí PQ splitter na stránce ProjectGC.com. V současnosti 48 Pocket Queries po 990 keších.
Vlastní Pocket Queries mám nastavené tak, že mi každý den generují nově publikované keše z celé ČR, které si potom stisknutím jednoho tlačítka v Geogetu naimportuji. Jednoduché, rychlé, účelné.
Pomocí doinstalovaných doplňků se rozšiřují možnosti Geogetu nevídaně :-)
Samostatnou kapitolou jsou Geogetem generované statistiky přes doplněk Stator, které si můžete jednoduše vygenerovat na svůj profil na gc.com. Já používám možnost nahrání statistiky na vlastní web.
Do Locusu doporučuji nainstalovat tyto doplňky:
- Map Tweak - doinstaluje do Locusu další zdroje map
- Satelitní snímky - umožňuje stahovat statické satelitní Google mapy pro každou kešku.
- Geocaching4Locus - nezbytné !
- FieldNotes - rozšiřuje možnosti práce s logy. Vybrané logy můžete poslat na web GC.com nebo si můžete vytvořit fieldnotes.txt pro offline použití.
- GeoGet Database - poskytuje propojení mezi GeoGetem a Locusem
- Multi cache řešitel - jednoduše otevřete keš v tomto doplňku, označíte si vzorce v popisu a program sám vyhledá použité písmena/proměnné a spočítá souřadnice dalšího bodu.
- OpenAndroMaps - mapy celého světa, generované cca jednou za měsíc, včetně vzhledů pro Locus
- osm.paws.cz - generované v cca měsíčním intervalu, včetně podkladů KČT. Já používám tuto mapu -> czech_republic_gccz.map (447 MB). Doporučuji si přečíst to povídání co je kolem těchto map. Zvlášť co se týká "mapových témat".
Nastavte si podle svého Panel funkcí ať máte všechny pro vás důležité funkce po ruce (po prstu).
Takže. Než se na kešky vypravím, nejdříve si je v Geogetu přes GC Live aktualizuji. Jak listing, tak i poslední logy. Samozřejmě neaktualizuji komplet databázi všech keší (v současnosti cca 47 000 kešek). To by bylo na dlouho. Ale jen oblast, která mě zrovna zajímá.
V mobilu spustím Locus a nad oblastí zájmu spustím import kešek z geogetí databáze. Mám nastavenu hodnotu 400 kešek. A jdu lovit.
Pokud lovím s geovozem, často využívám možnost navigace na kešku v Locusu přes autonavigační software (u mě Sygic nebo Waze). Zvlášť kešky v neznámém městě, kdy se jede přes půl města. To je k nezaplacení.
Každou odlovenou kešku v Locusu zaloguji a po skončení lovu všechny nalezené (zalogované) kešky odešlu přes doplněk Locus FieldNotes na geocaching.com jako fieldnotes, kde je potom nakonec zaloguji.
A pokud jsem si během hledání nahrával i trasu kudy jsem chodil, tak tu si vyexportuji z Locusu rovnou na strava.com. Např. TADY tohle.
Prosím přihlaště senebo se registrujte pro možnost hodnocení.